You are currently viewing Powitanie słońca – lisek wita dzień

Powitanie słońca – lisek wita dzień

Powitanie Słońca czyli Surya Namaskar to seria kilkunastu pozycji (asan) płynnie przechodzących jedna w drugą. Sekwencja stanowi doskonałe połączenie ruchu ciała, oddechu i skupienia. Przejścia pomiędzy pozycjami inicjowane są przez oddech i to on odgrywa w tej praktyce kluczową rolę. Powitanie Słońca występuje w kilku wersjach. Dodatkowo każdą z nich można dostosować do własnych możliwość poprzez zmniejszenie lub zwiększenie tempa. Poniżej jedna z propozycji realizacji sekwencji Powitanie do słońca.

Joga dla dzieci - jogra - powitanie słońca

Lisek kroczy po lesie

Lisek kocha ruch, kocha zapach drzew i wszystkie dźwięki, których nasłuchuje w lesie. Rech, rech, rechocze żabka i skacze na kamień. Futrzak wsłuchuje się we własny oddech. Jest spokojny, zdrowy. Wsłuchuje się w bicie własnego serca. Bum, bum… Bum, bum… Mocne, regularne uderzenia. Jak cudownie jest czuć bicie serca, które dodaje sił!

image - Warsztat Joga Starachowice

Lisek stawia pewne kroki na wilgotnej od rosy wysokiej trawie planując jak wspaniały będzie to dzień. Cieszy się, że żyje. Jest bardzo szczęśliwy. Wie, że każde stworzenie, które go obserwuje, cieszy się razem z nim. 

Warsztat Joga joga dla dzieci jogra 32 - Warsztat Joga Starachowice

Prawa noga, lewa noga, prawa noga, lewa noga, prawa, lewa, prawa, lewa. Lisek czuje się silny i zmotywowany. Czuje jak każdy krok dodaje mu sił.

Ojej! – krzyczy i podskakuje, gdy jego stopa dotyka małego kamyka.

Klaszcze dłońmi z radości i rusza w dalszą drogę.

Po pewnym czasie dociera na swoją ulubioną polanę. Jest cudownie oświetlona ciepłymi promieniami słońca. 

Warsztat Joga joga dla dzieci jogra 33 - Warsztat Joga Starachowice

Słońce uwielbia, gdy je witamy!

„Idealnie! To już pora” – lisek uznaje i nabiera ostatniego, głębokiego oddechu – „pora powitać słońce!”

Rudy futrzak co rano jest niezwykle wdzięczny za każdy promień, który rozgrzewa jego pyszczek. Pewnie stawia stopy w gęstej zielonej trawie i zaczyna.

Joga gra dla dzieci - jogra - lis 5
Joga gra dla dzieci - jogra - lis 6
Joga gra dla dzieci - jogra - lis 5
Joga gra dla dzieci - jogra - lis 4
Joga gra dla dzieci - jogra - lis 3
Joga gra dla dzieci - jogra - lis 2
Joga gra dla dzieci - jogra - lis 1

„Powtórzę to jeszcze raz lub dwa. A może nawet trzy!” – stwierdza uradowany.

Lisek powtarza zadanie nie dwa, nie trzy, a aż cztery razy! Po czym lekko zmęczony, staje pewnie, czując ciężar ciała wbijający się w podłoże. Pod stopami wyczuwa opadłe igły świerku i drobny piasek. Składa dłonie na piersi i wykonuje kilka uspokajających oddechów. Wdeeech, wyyydeeech, wdeeech, wyyydeeech… Po każdym  wysiłku należy się odpoczynek.

Gdy uznaje, że ponownie pełen jest siły, rusza dalej w las.

Warsztat Joga powitanie slonca plakat - Warsztat Joga Starachowice

Autorzy

Leśne opowieści tworzy Maria-Weronika Lorek.

Za sprawą Agnieszki Sarzyńskiej i jej pracowni Dekoratornia możemy ożywiać leśne zwierzaki.

Ilekroć pojawiają się przecudne zdjęcia odpowiedzialny za nie jest Sebastian Nowak prowadzący studio fotografii profesjonalnej FotoNovak.

Liska oraz wszystkie pozostałe zwierzaki z grupy gimnastycznej jograki stworzyła Renata Orzeszek prowadząca pracownię projektową Bez szablonu przy współpracy graficznej Agaty Żelechowicz.

Dodaj komentarz